Українські вчителі відвідали конференцію та школи Нідерландів

14/11/2019

Уперше українська делегація відправилася на міжнародну конференцію для вчителів в Роттердамі. До Нідерландів полетіли Сергій Петрович з ТОП-10 найкращих вчителів премії Global Teacher Prize Ukraine і три неймовірні вчительки з номінації «Вибір серцем» – Надія Весніна, Ірина Тернова та Діна Тимошенко-Ушакова.

Це були 4 насичені дні, бо слідом за вчителями до Роттердама попрямувала лідерка проєкту #Прошколу та голова БО «Фонд Максима Степанова» Юлія Бровінська разом з кураторкою проєкту «Право на освіту» Наталією Мосейчук та засновницею Школи Супергероїв Євгенією Смірновою.

Ця освітня подорож стала спільною ініціативою нашого фонду та проєкту «Право на освіту». Учителі відвідали саму конференцію 2nd International Conference on Teaching, Learning and Education в Роттердамі, яку організував Erasmus University та змогли долучитися до міжнародної спільноти вчителів, почути досвід закордонних колег і вивчити цікаві кейси. Серед доповідачів були науковці, директори шкіл, аспіранти з США, Нідерландів, Туреччини, Філіппін, Тайваню, Індії та Грузії.

Але досвід був цікавий не лише конференцією, бо більшу частину нашої освітньої експедиції ми провели в нідерландських школах. Саме там ми змогли зазирнути в класи та дізнатися, як вчать дітей в одній із найрозвиненіших країн світу. Окрім того, учителі змогли відвідати дві українські школи в Гаазі та передмісті Амстердама, де представники діаспори вчать своїх дітлахів мови та культури. Показово, що тут навчаються малюки з 2-х років і деякі з них мусять годину їхати до школи. Навіщо це все? Бо батьки прагнуть триматися своєї культури, адже вже з 4-х років діти йдуть до нідерландської школи і там шанс вивчити українську буде просто мізерним.

Що ж стосовно офіційної освіти в Нідерландах? Вона уніфікована і існує єдина державна програма навчання для всіх шкіл, яка повністю влаштовує і батьків, і дітей, і вчителів:

  • До 3-х років малеча ходить до дитячого садочка. Вартість садочків у Нідерландах дуже висока, якщо дитина проводить лише один день на тиждень у садочку, це коштує 380€ на місяць.
  • З 4-х років починається школа. Спеціальна служба контролює аби усі діти ходили до школи і така освіта – безкоштовна.
  • До 12 років учням не задають домашніх завдань, а більшість уроків проходить в ігровій формі. Після 12-ти років всі діти складають іспит, який визначає здібності учня та подальший фах — технічну або гуманітарну спеціальність.
  • Далі діти можуть навчатися в гімназіях, коледжах, ліцеях, залежно від своїх успіхів та знань мов. До речі, тут їх вивчають аж п’ять – англійську, німецьку, французьку, латинь та, звісно, рідну – голландську.
  • Кожна школа має фахівця, який спостерігає за соціальною поведінкою дітей та допомагає вирішувати конфлікти.
  • Директор у Нідерландах підпорядковується самоврядування і є менеджером школи. Окрім того, кожна школа має  наглядову раду, куди входять батьки, вчителі та керівництво.
  • Більшість комунікації між школою та батьками проходить в електронному форматі – через листи на особисту пошту та електронні щоденники.
  • Часто в школах влаштовують батьківські дні – коли ті приходять на уроки і спільно зі своїми дітьми навчаються чомусь новому.
  • Харчування в школах немає, дітям дають перекуси з собою з дому.
  • Досить часто дітей залишають на другий рік і батьки не бачать в цьому проблеми чи катастрофи. Якщо ж дитина відстає в розвитку, це теж не вважається чимось аномальним і малюків просто переводять до спеціалізованих класів чи закладів, де вчителі та соціальні педагоги приділяють їм максимум уваги та прокачують їх здібності.

Ця освітня подорож до Нідерландів стала першим кроком до інтеграції наших учителів в міжнародну спільноту, Юлія Бровінська поділилася своїм поглядом на подібний формат обміну досвідом:

«Зважаючи на сьогоднішні реалії українські вчителі дійсно потребують допомоги та підтримки. Зараз розумію, що допомагаючи їм, ми допомагаємо й новому поколінню. Від викладачів керівництво й батьки вимагають інноваційного підходу у навчанні та впровадження міжнародних методик викладання. Кожен хоче аби дитина навчалася за найкращих умов. І це не зважаючи на те, що більшість наших вчителів навіть ніколи не літали за кордон. Для того, аби отримувати новий професійний досвід та опановувати інноваційні технології, вчителям потрібен орієнтир на успішні освітні кейси, як українські, так і міжнародні».

Дякуємо нашим друзям за підтримку – Благодійний фонд «Ти не один» 1+1 Медіа, Embassy of Ukraine in the Kingdom of the Netherlands, Міністерство закордонних справ України / MFA of Ukraine