• 0

Public Talk: як вчаться в школах Естонії

Як розв’язують конфлікти в школах Естонії?

Директорка БО «Фонд Максима Степанова» та лідерка проєкту Прошколу Юлія Бровінська відвідала 6 шкіл Естонії. Аби зазирнути в класи діджитал-країни та побачити, як там поєднують традиції потужної освіти та сучасні погляди на розвиток дітей.

Своїми враженнями пані Юлія вирішила поділитися з українськими освітянами та представниками влади. І 5 листопада в HUB 4.0 відбувся «Public Talk: як вчаться в школах Естонії». Спільно з лідеркою Школи Супергероїв Євгенією Смірновою ми розповіли про особливості естонських шкіл та досвід, який можна застосувати і в Україні.

«В Естонії панує взаємна повага між учителем та учнем. Кожна школа – окрема самостійна одиниця і прагне створити максимально комфортні умови для роботи вчителя. Адже їх в країні не вистачає. Мало того, вони завжди можуть змінити школу і обрати нове місце роботи. Тому вчителів тут цінують та підтримують, адміністрація завжди веде діалог та часто в конфліктних ситуаціях «учитель-учень» просить батьків бути на боці вчителів» – Юлія Бровінська.

Візит до Естонії мав на меті познайомитися з системою мотивації вчителів та підходом до розв’язання конфліктів. Уявіть, що в закладах освіти працюють не лише соціальні педагоги, а й навіть освітні технологи, які відповідають за навчання та розвиток учителів. Що особливого ми побачили в школах Естонії?

  • По-перше, усі конфлікти розв’язують за «круглим столом» за участі не лише батьків та директора, а й соціального працівника та медіатора. А рішення столу – обов’язкове до виконання.
  • По-друге, в школах панує свобода для вчителів, які самостійно обирають методики викладання. Головне – це KPI та результат дітей та індивідуальний підхід до учнів.
  • По-третє, в Естонії діє американська антибулінгова програма – і це чудовий приклад соціальної франшизи. Усі працівники школи знають, як поводитися у випадках булінгу, як реагувати та передбачати подібну поведінку.
  • І нарешті – за лайки та образи вчителів учнів можуть навіть виключити зі школи. В українських же реаліях виключити дитину зі школи за законом можливо лише в кримінальних випадках.

Ця подорож та обмін досвідом стали першими на нашому шляху розбудови проєкту онлайн-консультації вчителів Прошколу. Як сказав на зустрічі засновник Фонду Максим Володимирович Степанов:

«Я переконаний, що тільки якісна освіта дає право на майбутнє нашої країни. І лише захищений учитель здатен створити дітям сучасні можливості для розвитку. Я спілкувався з учителями і з міст-мільйонників, і з маленьких селищ – усі ці педагоги прагнуть одного: передавати унікальні знання».

Юлія Бровінська розповіла про обов’язки та права вчителі, адміністрації шкіл в Естонії та наголосила, що Україна вже зараз може сміливо впроваджувати деякі з напрацювань Естонії. Ми в проєкті Прошколу співпрацюємо з медіаторами та впевнені, що українським школам потрібні такі спеціалісти.